Tatrzański Park Narodowy

23. Tragedia Kaszniców cz.1

August 28, 2020

To jedna z najbardziej zagadkowych tragedii, jaka kiedykolwiek wydarzyła się w Tatrach. Do dziś badacze tatrzańskich historii zadają sobie pytanie o przyczyny wypadku, który wydarzył się 95 lat temu, dokładnie 3 sierpnia 1925 roku w Dolinie Jaworowej.

Sprawa tego zdarzenia odbiła się szerokim echem w całej Polsce, bowiem jak sensownie wytłumaczyć jednoczesną prawie śmierć trojga turystów: prokuratora w sile wieku, młodego utalentowanego taternika i 13-letniego chłopca. Wszyscy zmarli w przeciągu kwadransa na ścieżce w stosunkowo łatwym terenie. W dzisiejszym odcinku wracamy do tzw. Tragedii Kaszniców, która od lat intryguje i rozpala wyobraźnię.

O zagadkowej tragedii sprzed lat opowiedzą: Maciej Kwaśniewski – dziennikarz i red. nacz. „Taternika”, Apoloniusz Rajwa  – emerytowany meteorolog z Kasprowego Wierchu oraz Wojciech Szatkowski – historyk i przewodnik tatrzański, pracownik Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Zdjęcie pochodzi z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego i przestawia trzy ofiary śmiertelne tragedii w Dolinie Jaworowej.

Podbean App

Play this podcast on Podbean App